Pro pečující je důležité ujištění, že péči o umírajícího zvládnou

Moje maminka byla ročník 1946, vitální, štíhlá, sportovní žena. Posledních 5 let trpěla onkologickým onemocněním krve. Byla ve výborné péči plzeňské onkologie ve Fakultní nemocnici. Prošla několika chemoterapiemi a několika alternativními léčbami. Vždy se poté hodně zlepšila. Před 2 měsíci se vzchopila, šla do bazénu, byla velmi vitální, neměla žádné příznaky, které by naznačovaly, že by mělo dojít k brzkému skonu. 

Tři dny na to volá sestra: „Přijď se rozloučit, je to špatné, mamka leží, přestala přijímat potravu, je to hodně špatné“.

Co dělat? Nevíme. Vlastně vůbec nevíme, co dělat. Volali jsme doktorovi, který nám řekl, že samozřejmě můžeme přijet, ale pro maminku již nemohou nic dělat. Maminka měla obrovské bolesti zad, popraskaly jí žebra, ležení tedy bylo velmi bolestivé. Vyžadovala nepřetržitou péči. Pochopili jsme, že se blíží závěr jejího života. Nikdo nám ale neuměl říct, jak dlouho to bude trvat. Maminka celý život říkala, že nechce umřít v léčebně nebo v nemocnici. Prožívali jsme velkou bezmoc. 

Pak přišel nápad oslovit mobilní hospic LADARA. Ten odvedl velmi profesionální práci. Podpořili nás v tom, že maminka může dožít v domácím prostředí, tak, jak si to přála. Dopodrobna nám popsali, co dělat. Velmi nás tím uklidnili. 

V pondělí ráno napojili pracovníci domácího hospice maminku na přístroje a nastavili medikaci tak, aby neměla bolesti. To pro nás bylo to nejdůležitější, Hlavně, aby netrpěla. Aby důstojně dožila. Vysvětlili nám, jak se k mamince chovat, jak o ni pečovat, aby ji to nebolelo. V tu chvíli jsme měli jistotu, že vedle sebe máme někoho, kdo nám pomůže. 

V úterý maminka zemřela. Děkujeme, že nám LADARA ukázala cestu, jak to udělat klidně, důstojně a pro maminku bezbolestně. Zůstala v rodinném kruhu až do poslední chvíle. Jsme za to na sebe hrdí.

Pro pečující je důležité, aby je někdo ujistil v tom, že se dokáží o svého blízkého postarat v domácím prostředí až do konce života.

Pozn.: Příběh je volně odvyprávěný dle svědectví Miloše Klímy.